jesteś tutaj: strona główna

Projekty

Bezpieczny internet - edukacja młodzieży gimnazjalnej

opublikowane 26 kwietnia 2012

Bezpieczny internet – edukacja młodzieży gimnazjalnej

 W marcu w szkołach gimnazjalnych w gminie Brzeszcze odbyły się zajęcia poświęcone   edukacji młodego konsumenta . To  pierwszy etap programu, który potrwa do połowy  czerwca . 

StowaZajęcia Gimnazjum 2rzyszenie Rozwoju Gospodarności Finansowej jest wykonawcą programu „Bezpieczny Internet-edukacja konsumencka młodzieży gimnazjalnej”.  Projekt został dofinansowany przez burmistrza gminy Brzeszcze. Spotkania, w ramach programu, zostały przeznaczone dla klas pierwszych w Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 (w sumie 4 klasy) i są przeprowadzane we współpracy z Bożeną Sajdak, nauczycielką przedsiębiorczości. Marcowe warsztaty poświęcone zostały ogólnym zagadnieniom, czyli podstawowym informacjom na temat konsumenta i jego praw oraz podaliśmy wykaz instytucji, gdzie w razie potrzeby można uzyskać potrzebną pomoc (przykładowo  w Oddziale Federacji Konsumentów w Brzeszczach, który mieści się przy ul. Kosynierów 20 w pok. nr 33 lub u Powiatowego RZajęciazecznika Konsumentów, pani Joanny Maciągi). Kwietniowe spotkania dotyczą reklamy – na czym polega, omówienie jej rodzajów, a także jak może wprowadzać w błąd oraz jak powinniśmy reagować na niewłaściwą reklamę. Na miesiąc maj zaplanowane są spotkania  z policjantami, z działu prewencji  z Oświęcimia, którzy pomogą w przeprowadzeniu spotkań poświęconych bezpieczeństwu młodzieży w Internecie (zakupy w sieci, zawieranie nowych znajomości czy też zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych osobowych). Cały cykl zakończony będzie konkursem, a laureaci zostaną obdarowani nagrodami wręczanymi przy rozdawaniu świadectw.

Lekcje w Gimnazjach- Bezpieczny Internet

22 i 23 maja  zostaliśmy zaproszeni do Gimnazjum nr 1 i  2 w Brzeszczach na spotkanie z młodzieżą w ramach programu „Bezpieczny Internet-edukacja konsumencka młodzieży gimnazjalnej”. 

 Zajęcia z policją w Gimn. nr 2Tematem spotkań było bezpieczeństwo konsumenta w sieci Internetowej (zakupy w sieci, zawieranie nowych znajomości czy też zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych osobowych). Zajęcia prowadził aspirant Jacek Ślusarczyk z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.  W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych.. Wykorzystano materiały policyjne przygotowane przez prowadzącego zajęcia. Prezentacja multimedialna i przygotowane materiały cieszyły się dużym zaintZajęcia z policją w Gimn. nr1eresowaniem. Młodzież podkreślała, że takie zajęcia są bardzo potrzebne, a przeprowadzone w taki sposób podnoszą atrakcyjność tematu. W najbliższym czasie w szkole odbędą się konkursy, na które zostaliśmy zaproszeni. Przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody i stąd nadzieja, że będą cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. 

 

PODSUMOWANIE PROGRAMU

                Bezpieczny internet – edukacja konsumencka młodzieży gimnazjalnej  ,

Po  zrealizowaniu  założeń   stawianych  za cel projektu    przychodzi    czas   podsumowań. W ramach projektu cel edukacyjny zrealizowany został w trakcie zajęć prowadzonych w pierwszych klasach szkół gimnazjalnych. Łącznie objętych programem zostało uczniów w ośmiu klasach. Wykłady obejmowały tematykę zawartą w trzech panelach:

1. Konsument :

  • Jesteś konsumentem.
  • Co różni młodych konsumentów od dorosłych ?
  • Konsumencki niezbędnik gimnazjalisty.

2. Największy sklep – internet :

  •  zakupy i sprzedaż dokonywana przez internet,
  • jak ustrzec się przed nieuczciwymi sprzedawcami,
  • reklama w sieci i mediach.

3. Zagrożenia  w sieci :

  • zagrożenia wynikające z internetu,
  • internet nie jest anonimowy, ochrona danych osobowych,
  • reklamowanie towarów zakupionych w sieci.

Do prowadzenia zajęć wykorzystane zostały prezentacje , przygotowane przez prowadzących zajęcia oraz materiały edukacyjne w formie broszury, którą otrzymali wszyscy biorący udział w programie. Podsumowaniem cyklu zajęć było sprawdzenie wiadomości uczniów w przeprowadzonych konkursach , których wyniki wykazały wyrównany wysoki poziom nabytej wiedzy. Zwycięzcami zostali

 Gimnazjum nr 1w Gimnazjum nr 1:

1 miejsce Rafał Drobny,

2 miejsce Marcelina Adamaszeki,

3 miejsce Wiktoria Sajewicz.

 

 w Gimnazjum nr 2 :

Konkurs w GII (2)

1 miejsce Gracjan Elżbieciak,

2 miejsce Oskar Romaniak,

3 miejsce Kacper Kojm.

    

 Zwycięzcy nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 

   

 


 

« lista projektów